Táplálkozás
Szólj hozzá!

A tartós fogyás titka

fogyasSzerző: Dr. Boros Szilvia 

A fogyókúrák reneszánszát éljük, melyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy napjainkban egyre több biztos fogyással kecsegtető receptes könyv jelenik meg. Tény, hogy sok olyan módszer van, amelyik rövidtávon biztos sikerrel jár.

A legtöbb esetben azonban elmarad a kilók feletti hosszú távú győzelem, és a leadott súly visszarakódik. Ennek oka legtöbbször az, hogy olyan diétás megoldásokkal próbálkozunk, melyek távol állnak a kiegyensúlyozott táplálkozástól, hosszú távon nem tarthatók, az anyagcserét – sokszor a hormonrendszer működését is – előnytelenül befolyásolják.

Jojó effektus

Ezzel a jelenséggel szinte mindenki találkozott már, aki valaha súlyfölöslegtől próbált megszabadulni ez ugyanis a helytelen fogyókúrák tipikus ismertetőjele. Mikor az energiabevitelt drasztikusan csökkentjük, látványos fogyást észlelünk. Ám amint abbamarad a koplalás, észrevétlenül ismét hízni kezdünk, és két nap alatt visszaszedjük azt, amit leadtunk. Rosszabb esetben még több plusz kiló rakódik ránk. Ezt a testtömeg-ingadozást nevezik jojó effektusnak.

Az optimális fogyókúra

Mivel nem vagyunk egyformák, nagy egyéni különbségek lehetnek az eredményes fogyókúrát tekintve. Ám mindannyiunk számára a legfontosabb cél, hogy a fogyást a zsírraktárak csökkentésével, és ne az értékes izomzat elvesztésével réjük el. Ehhez azonban a rendszeres testmozgás is elengedhetetlen. Érdemes néhány alapszabályt szem előtt tartani!

  1. A fogyás mértéke ne legyen több, mint heti 1 kg. Havonta méressünk testzsír-arányt.
  2. Legyen étkezésünk mértékletes, változatos.
  3. Naponta ötször, kis adagokban étkezzünk.
  4. Csökkentsük a telített zsírtartalmú ételek – vaj, húsételek, vajkrémes sütemények – fogyasztását.
  5. Kerüljük a szélsőséges diétásprogramokat.
  6. Ne alkalmazzunk gyógyszert vagy „boszorkányfőzetet”, de a bőséges folyadékfogyasztásra figyeljünk oda, hiszen mindennek a víz az alapja.
  7. Kerüljük a cukorfogyasztást, helyette komplex szénhidrátokat – zöldségeket és gyümölcsöket – fogyasszunk.
  8. Emeljük a rostbevitelt zöldség, gyümölcs, zabkorpa formájában.
  9. Fogyasszunk több omega3 zsírsavat, például halakat, tengeri herkentyűket, lenmagot, diót.
  10. Növeljük a kondicionáló edzések számát! Végezzünk gyakorlatot kis súlyokkal, nagy ismétlésszámban, vagy válasszunk alakformáló tornát. Ezzel az izomrostok közötti zsír csökkenthető.
  11. Végezzünk minden nap alacsony intenzitású, hosszan tartó aerob edzést! Ilyen például a kocogás, gyaloglás, kerékpározás, evezés, úszás. Ezzel elérhető a bőr alatti zsírréteg csökkenése.
  12. Legjobb a reggeli testmozgás, mivel utána még 18 órán keresztül magasabb az alapanyagcsere.
Ha tetszett, oszd meg!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .