Az ételt, nem érdemes hosszú ideig tárolni, mert a vitamintartalma felbomlik, aromája gyengül, és ellephetik a gombák. Inkább vegyünk többször, de friss árut.
A tartalék élelmiszereken észrevétlenül képződő gombák veszélyeiről csupán homályos fogalmat alkothatunk magunknak. A gomba akkor jelent igazán nagy veszélyt, ha kedvező körülmények között, a hő és a nedvesség hatására villámgyorsan szaporodni kezd, mert veszélyes mennyiségű mérgező anyagot termelhet. Védjük tehát élelmiszereinket, előzzük meg a gombák terjedését!
- Friss zöldséget óvatosságból mosás és feldarabolás nélkül a hűtőszekrényben tároljunk. A gombák nem pusztulnak el alacsony hőmérsékleten, de sokkal lassabban szaporodnak.
- A salátát és a zöldséget a hűtőszekrény zöldségesrészében tartsuk, itt pontosan megfelelő a hőmérséklet. A citrusféléket és a paradicsomot viszont ne tegyük hűtőbe, mert a hidegen elveszítik aromájukat.
- Ha az ételt nem optimális körülmények között raktározták, dobjuk ki – még akkor is, ha látszólag nem penészes.
- A gabonát és a dióféléket hűvös, száraz helyen tartsuk. A nyirkos melegben a gombák gyorsan szaporodnak.
- A zöldségféléket elkészítés előtt gondosan mossuk meg, hogy a felületen lévő élesztőgombákat eltávolítsuk. Minél tisztábbak a hozzávalók, annál kisebb a kockázat tároláskor.
- Csak a kifogástalan zöldséget és gyümölcsöt használjuk fel. Ami rothadt, áporodott, pinceszagú, dobjuk ki.
- A tárolásra szánt ételeket fajtánként csoportosítva tegyük el, műanyag dobozba, zárható dobozba vagy fóliába, hogy a penész ne terjedhessen egyikről a másikra.
- A friss ételt optimális körülmények között sem érdemes sokáig tárolni, ha nem tudjuk, mikor készült, vagy mikor szedték le és mennyi ideig raktározták.
Kapcsolódó bejegyzések