Pszichológia, Táplálkozás
Szólj hozzá!

A túlsúly meddőséget okozhat

Tudtad, hogy a túlsúly csökkentheti a fogamzás esélyeit? Szerencsére ma már számos lehetőség van arra, hogy a babatervezés előtt megszabadulj a pluszkilóktól!

A súlyfelesleg azért nehezítheti meg a teherbeesést, mert ilyenkor a szaporodásért felelős hormonok egészséges egyensúlyában zavar keletkezhet. Mi is történik valójában? A zsírsejtek a férfi hormonokat női hormonokká alakítják át (egészséges női szervezetben éppúgy vannak férfi nemi hormonok, mint a férfiakéban nőiek, csak sokkal kisebb mennyiségben). A tesztoszteronból például ösztrogén képződik. Ezek a hormonok pedig befolyásolják a – szaporítószervek működtetésében kulcsszerepet betöltő – hipofízis-tengely vagy más néven hipotalamusz működését az agyban.

De mindenekelőtt tisztázzuk, mi is számít túlsúlynak! A kutatások eredménye: a 25-ös, vagy ennél magasabb BMI index (azaz testtömeg-index) már túlsúlynak, 27 felett pedig már komoly túlsúlynak számít. Ezt az értéket kiszámíthatod – már az interneten is fellelhető – kalkulátorok segítségével, ha megadod az életkorodat, a magasságodat és a testsúlyodat. Az index 25-ös értéket (tehát túlsúlyt) mutat például, ha egy 165 cm magas 25 éves nő testsúlya meghaladja a 69 kg-ot. Pontos érték: BMI 25,3. Az ábrán jól látszik, hogy ebben az esetben az alany éppen a határon van.

hizott

A következő ábrán, tökéletesen látszik, hogy egy 165 cm magas hölgynek a legideálisabb súly a 60 kg. Ebben az esetben a BMI 22.

normalsuly

Ne kockáztass, inkább fogyj!

Elhízott nők esetében a mesterséges megtermékenyítés eljárása kevésbé biztonságos és eredményes. Számos klinika ma már nem is vállalja el a 35–40-es értékű BMI index feletti – vagyis jelentős túlsúllyal bíró – pácienseket. Egy mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó amerikai központ vezetőinek állítása szerint egyébként az elmúlt három évben 9%-ról 39%-ra növekedett az elhízott nők aránya, és hasonló tapasztalatokról számolt be több endokrinológus (a szervezet hormonháztartásával foglalkozó szakorvos) is!

Ha egy jelentős súlytöbblettel rendelkező nő teherbe esik, komplikációk egész sora veszélyeztetheti. Ilyen például a terhességi cukorbetegség vagy a magas vérnyomás, a császármetszés gyakoribb valószínűségéről nem is beszélve. A felsorolt okok ismeretében a gyerekvállalás előtt mindenképpen közelíteni kell az ideális testsúlyhoz.

A fogyni akarók nagyon jól tudják, mennyire nehéz feladatról van szó: több kilótól megszabadulni, ráadásul hosszú távon is megőrizni a sokszor keservesen elért eredményt. Mégis érdemes minél előbb belevágni, hogy ha lehet, ne a megtermékenyülés időszakában csökkentsd a kalóriabevitelt.

A cél erőt ad

obesity_karikaturaSzerencsére nem kell szupermodell-karcsúságot elérned ahhoz, hogy a sikeres fogantatás esélyei növekedjenek. A felmérések eredményei egyértelművé teszik, hogy hatalmas testsúlycsökkentésre nincs szükség: általában a testtömeg 5–10%-ának leadása elég ahhoz, hogy a pocaklakó biztonságban megfoganjon és a kihordása is rendben történjen. Ez azt jelenti, hogy a kezdő súlyodhoz képest általában úgy 4-5 kg-ot már elég magad mögött hagynod a siker érdekében. Sok nőnek a kis trónörökös utáni puszta vágy is elég erőt ad a fogyáshoz, vagyis ahhoz, hogy szembe tudjon szállni a lustálkodás és a nassolás csábításával. Mivel nőnek születtél, rendelkezel azzal az erővel, ami csak a nőknek adatott meg! Amikor gyermekáldásra vágysz, ez a mindent felülmúló motiváció segít abban, hogy a súlyfeleslegedet le tudd adni. A kilók legyűrése önmagunk megméretésére is jó alkalom: bebizonyíthatod önmagadnak, családodnak, férjednek és leendő gyermekednek is: képes vagy küzdeni!

Ez az ösztönös erő néhány túlsúlyos nőnél akár 45 kg súlyleadást, és természetesen a vele járó gyermekáldást is eredményezi. Kutatóorvosok tapasztalata szerint, csupán a súlyleadásnak köszönhetően a meddőséggel küzdő párok 70%-nak van esélye a sikeres fogantatásra.

Nassolás helyett

Segít a fogyásban, ha kevesebb szénhidrátot és több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztasz. Részesítsd előnyben a zsírszegény, grillezett húsokat, köretként az olajban tocsogó sült krumpli helyett párolt zöldséget tegyél a tányérra. Kerüld az édességet, de ha mindenképpen édesre vágysz, válassz inkább valamilyen finom gyümölcsöt vagy mézes tönkölypelyhet, esetleg aszalt gyümölcsös müzlit. Adalék cukortól mentes aszalt gyümölcsöt bátran fogyaszthatsz – ezek rostban dúsak, laktatóak, de mégsem hizlalnak. Ehetsz gyümölcsjoghurtokat, és nem árt elfogyasztanod naponta egy élőflórás kefirt sem, hogy az emésztésed jól működjön, a fölösleges salakanyagok rendben távozhassanak. Igyál sok folyadékot – legalább napi 1,5-2 litert –, hogy ezzel is segítsd az emésztésedet. A legfőbb szabály pedig: ha komolyan le akarsz fogyni, soha ne edd magad degeszre, még gyümölcssalátával sem!

Ha heti fél-egy kilónál nem adsz le többet, teljes biztonsággal követhetsz bármilyen egészséges táplálkozáson alapuló diétát a várandósság előtt. Sőt, ha igazán elszánt vagy, minden további nélkül tarthatsz heti egy böjtnapot, amikor csak folyadékot iszol. Ennek enyhébb változata a félnapos böjt, amikor vagy a vacsorát, vagy a reggelit pótolod folyadékivással. A böjtölést természetesen azonnal abba kell hagynod, amint kiderül, hogy a szíved alatt új életet hordozol.

Mozdulj!

RTG_obesityAz élet jele a mozgás. Vagyis mozgás nélkül megáll az élet. (Gondolj csak bármilyen élő sejtre!) A mozgás természetesen kulcsfontosságú a megtermékenyülés időszakában is. Bár az is igaz, hogy kevés felmérés készült arról, milyen gyakorisággal és miféle gyakorlatokat is ajánlott végezni a gyermekvállalás előtt. A szakemberek szerint legbiztonságosabb és leghasznosabb a jóga, az úszás, a séta és az erősítő tréning. Ezeket mind könnyedén, vagy közepes intenzitással végezd, és persze ne túl sokáig. Nem árt az elővigyázatosság! Az pedig csak rajtad múlik, be tudod-e úgy osztani az idődet, hogy legyen naponta, reggel vagy este 10–20 perced mozogni.

Bátran kérj tanácsot, segítséget!

Ha úgy érzed, hogy egyedül nem megy, ha nem tudod eldönteni, hogy milyen diétát válassz, kérj segítséget. Bizalommal fordulhatsz táplálkozási specialistánkhoz kérdéseiddel akár itt komment formájában, akár e-mailben, de időpontot is egyeztethetsz személyes találkozáshoz.

Bármilyen módszert is válassz nagyon fontos, hogy ne éheztesd magad, és a fogyókúrád ne vezessen jo-jo effektushoz. A diétádat egészítsd ki mozgással!

Kapcsolódó írások:
A meddőség lelki okai
A meddőség lelki okai – II.

Ha tetszett, oszd meg!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .